• Deň s rozprávkou

            Brány rozprávkovej krajiny sa otvorili dňa 14. 3. 2024 na ročníkoch 1 - 4, do ktorej mohol vstúpiť každý, kto má rád rozprávky.

            V 1. A sa žiaci venovali rozprávke Rukavička, v 2. A sa objavila Snehulienka s trpaslíkmi, 3. A mala rozprávku O troch prasiatkach, žiaci 3. B vstúpili do Kráľovstva Šípkovej Ruženky a do 4. A vošla rozprávka O 12 mesiačikoch.

            Do týchto rozprávkových krajín prichádzali zvieratká, kráľ, kráľovná, princezné, princovia, rytieri, radcovia, komorné, kuchári, víly-sudičky, trpaslíci. Pre žiakov v nich čakali zaujímavé a zábavné úlohy, na ktorých sa podieľali s veľkým záujmom a chuťou ukázať, čo všetko vedia a predviesť to, čo sa v nich skrýva. Odhalilo sa to, čo v nich drieme a čo treba pozdvihnúť, podporiť a rozvíjať. Žiaci úžasne stvárnili dramatizáciu rozprávok, ktorá je naozajstnou školou komunikácie. Je to priestor na tvorivé rozvíjanie osobnosti, predstavivosti a príležitosťou na dosiahnutie harmónie, spolupráce a určitého spolužitia. Cez rozprávku bolo taktiež prepojené učivo SJL, MAT, HV a VV. Žiaci riešili matematické úlohy, úlohy na čítanie s porozumením, zahrali si hry, tvorili popletené rozprávky, zaspievali pesničky a vytvárali obrázkovú osnovu.

            Tento deň bol pre deti neskutočným zážitkom, mohli sa vcítiť do roly kráľa, princa, princeznej a ďalších rozprávkových bytostí. Poslednou vyučovacou hodinou sa zavreli brány rozprávkovej ríše a žiaci plní radosti a zážitkov spokojne odchádzali domov.

            Vyučujúce SJL na 1.stupni

          • 21. marec Svetový deň Downovho syndrómu – Ponožková výzva

            21. marec Svetový deň Downovho syndrómu – Ponožková výzva

            Vedeli ste, že čo by sa stalo, keby ľudia s Downovným syndrómom vládli svetu?

            - náklonnosť, objatia a starostlivosť o iných by boli na dennom poriadku;

            - naučili by sme sa tešiť z maličkostí a bezpodmienečne milovať život;

            - ľudia by boli úprimní;

            - vo všetkom by bol poriadok;

            - vlaky a lietadlá by jazdili načas, pracovná doba by bola na prácu, dovolenka by bola dovolenkou;

            - ľudia, ktorí sa rozprávajú sami so sebou, by boli považovaní za premýšľavých a tvorivých.

            Rozdielne ponožky symbolizujú Svetový deň Downovho Syndrómu, pretože ľudia s Downovým Syndrómom majú o jeden 21. chromozóm v tvare ponožky naviac. Ponožková výzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Aj naša základná škola sa každoročne zapája do ponožkovej výzvy. Rozdielne ponožky sú znakom oslavy ľudskej jedinečnosti a cieľom výzvy je šírenie povedomia o ľuďoch s Downovým syndrómom. Ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie či príležitosť na prácu ešte stále nie je samozrejmosťou. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu príkladu z osobnej skúsenosti môže každý z nás búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny – žiť plnohodnotný život. 

            Čo máme zajtra urobiť? Nič mimoriadne. Stačí, aby sme si obuli rozdielne ponožky a tak si spoločne pripomenieme týchto výnimočných ľudí.

            admin

          • STRETNUTIE   S   EZOPOM

            19. marec 2024 bol pre žiakov 6. ročníka spojený so zaujímavou aktivitou. Cieľom našej aktivity bol svetoznámy  bájkar Ezop a jeho bájky.

            Keď EZOP putoval po starovekom Grécku a rozprával svoje bájky rôznym poslucháčom, vôbec netušil, že aj o stáročia neskôr sa budú rovnako páčiť  deťom aj dospelým. Zaujímavé je, že Ezop, nikdy svoje bájky nenapísal, no iní ľudia ich zapísali namiesto neho.  A tak aj my, sme si mohli vychutnávať atmosféru bájok a poučení. Čítali sme viacero z nich.

            V jeho bájkach vystupujú známe zvieratká, predmety i rastliny s ľudskými vlastnosťami a všetky bájky končia vždy ponaučením.

            Šiestaci sa aktívne zapojili a predviedli svoje nadanie. Zistili sme , že medzi nami sú výborní herci, hudobníci,  ale aj šikovní čitatelia. Hravo zvládli skladanie puzzle a správne identifikovali známych bájkarov a ich bájky. Predviedli svoje čitateľské zručnosti , no aj súťaživosť v hre pexeso, ich úlohou bolo správne spojiť názov prečítanej bájky s ponaučením.

            Veríme, že aj naďalej budú rozvíjať svoje čitateľské zručnosti a opäť sa stretnete pri ďalšej zaujímavej aktivite spojenou s knihou a čítaním.

             

            PaedDr. Viera Rusnáková, Mgr. Tatiana Benická

          • ROZVOJOVÝ PROJEKT MŠVVaŠ SR - ČÍTAME PRE RADOSŤ

            Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu zverejnilo dňa

             

            18. 12. 2023 vyhodnotenie  výzvy  na projekt „ČÍTAME  PRE RADOSŤ“

             

            Naša základná škola bola úspešná v rámci 2. kola podpory projektových zámerov v rámci výzvy "Čítame pre radosť". Na základe spracovaného projektu sme získali finančné prostriedky  na zakúpenie knižných publikácií  a môžeme zariadiť  triedne knižnice v štyroch triedach  druhého stupňa. Výška príspevku je 250 €/ na jednu triedu.

            Cieľom  projektu je:

            • posilňovať zážitkovú percepciu v súvislosti s čítaním – čítanie pre zážitok, čítanie kníh, ktoré žiakom prinesú radosť a potešenie,
            • sprostredkovať žiakom využívanie kníh v každodennej činnosti na vyučovaní, ale aj mimo vyučovania,
            • posilňovať a rozvíjať čitateľské sebavedomie prostredníctvom zážitkového čítania.

            V triednej knižnici budú knihy dostupné počas celého dňa. Triedna knižnica predstavuje strategické miesto, ktoré je vytvorené so zámerom posilniť pozitívny vzťah ku knihám i čítaniu.

            Budovať čitateľské sebavedomie a zručnosti každého dieťaťa. Dosahuje to prostredníctvom primeraného výberu kníh, ktorý je prispôsobený  individuálnym záujmom a aktuálnym schopnostiam i potrebám detí.

                        Správny výber kníh do triednej knižnice je predpokladom k tomu, aby sa deti stali samostatnými čitateľmi.

             

            PaedDr. Viera Rusnáková

          • Čarovný svet rozprávok

            Dňa 12. 3. sme si so žiakmi 5. ročníka spríjemnili popoludnie čítaním. Žiaci ukázali , že čítanie im robí radosť a popritom predviedli aj svoje herecké a hudobné kvality. Každá trieda si nacvičila nejakú scénku, pri ktorej ukázali, že vedia hrať dobre aj na hudobné nástroje. So záujmom sledovali rozprávku Deduško Večerníček,  O Červenej Sliepočke , či rozprávku Krása Nevídaná vo forme bábkovej hry. Po krátkych scénkach ich čakali aktivity spojené s rozprávkami. Ich úlohou bolo zostaviť názvy rozprávok, ktoré sme si pri pití čajíku prečítali. Následne vytvorili pekné práce, kde spojili formou výtvarného umenia obidve rozprávky do jednej. Veríme, že čítanie im aj naďalej bude robiť radosť a tešíme sa na ďalšie popoludnie pri pití dobrého čajíku.

             

            Mgr. Tatiana Benická, PaedDr. Viera Rusnáková

          • Zážitkové vyučovanie na hodine anglického jazyka

            Žiaci šiesteho ročníka svoje teoretické vedomosti a komunikačné schopnosti v anglickom jazyku   premenili na praktické a reálne upiekli typický anglický koláč podľa inštrukcií  v školskej kuchynke. Tiež využili svoje vedomosti a zručnosti z informatiky a z celého procesu vytvorili krátke video. Vo vyučovaní je veľmi  dôležité nadobudnuté a osvojené vedomosti využívať  v praktickom a reálnom živote, kedy si na vlastnej skúsenosti a zážitku preveria svoje vedomosti , poučia sa z vlastných chýb a zistia, že je naozaj dôležité a  potrebné učiť sa, aby sa ďalej  zlepšovali  a napredovali v učení cudzieho jazyka.

            Autorka videa : Tamarka Tropeková 6.B

             

            Mgr. Mária Vorčáková

          • Angličtina trochu inak

            Na hodinách anglického jazyka v šiestom ročníku preberáme gramatiku a slovnú zásobu danej lekcie praktickou formou. Žiaci si vytvorili v triede reštauráciu a vzájomne sa obsluhovali. Vytvorili si rôzne Menu lístky a rekvizity. Trénovali frázy ako si vybrať a objednať jedlo v reštaurácií i ako zaplatiť účet. Žiaci sú tak pripravení na letné dovolenky s rodičmi, kde je pravdepodobné, že sa v podobnej situácií čoskoro ocitnú.

            Mgr. Silvia Holmíková

          • Osvienčim - Brezinka

            Dňa 12. 3. 2024 sa žiaci deviatych ročníkov zúčastnili exkurzie do Osvienčimu, kde s doprovodom pedagógov a profesionálnych sprievodcov absolvovali prehliadku najtragickejšieho miesta z čias druhej svetovej vojny. Žiaci mali možnosť utvrdiť si dejepisné učivo a na vlastné oči vidieť miesto, kde sa tieto hrôzostrašné historické udalosti odohrali. Vyhladzovací tábor vznikol na jar v roku 1940 a  bol oslobodený v januári 1945.  Za ten čas tam zomrelo vyše milión ľudí – mužov, žien i detí.

            Počas našej návštevy tam bolo neskutočné množstvo návštevníkov z celého sveta. Žiaci videli, že história a dejiny sú veľmi dôležité a neustále pripomínanie týchto udalostí nás musí nabádať k tolerancií a mierovému riešeniu všetkých konfliktov. Lebo ako hovorí írsky štátnik Edmund Burke:    „Kto nepozná históriu, je odsúdený na jej opakovanie.“

          • Bábka v ľudovom kroji

            Bábka v ľudovom kroji

            Ľudové kroje sú neodlučiteľnou súčasťou našej kultúry a krajiny. Pre každý región Slovenska je typický iný  ľudový kroj a preto nie nadarmo sa hovorí: „Čo dedinu prejdeš, to iný kroj nájdeš.“ Materiál na zhotovenie kroja určovali prírodné podmienky a potreby. Spracúvali sa kože a kožušiny, z ľanu,  konopí a z ovčej vlny sa dorábala priadza, z ktorej sa tkali alebo plietli textílie. Aj žiaci so štvrtého ročníka na hodinách regionálnej výchovy vyrábali bábku v ľudovom kroji. Osvojili  si zručnosti pri  práci so strihom , ihlou, šitím a vyšívaním.  Práca žiakov veľmi zaujala o čom svedčia ich krásne výrobky, ktoré  zdobia nástenku na  našej chodbe.

            PaedDr.Tokarzová Mária

          • Okresné kolo vo volejbale - staršie žiačky

            Okresné kolo vo volejbale starších žiačok  

            V piatok dňa 08.03. 2024 sa ôsmačky zúčastnili na kvalifikácií do okresného kola starších žiačok vo volejbale, ktorý sa uskutočnil na ZŠ Slnečnej v Námestove. Dievčatá súťažili s ďalšími piatimi školami z okresu.  Pre naše ôsmačky to boli naozaj napínavé a náročné zápasy, kde mali možnosť porovnať sa s inými tímami. Aj napriek tomu, že nezískali umiestnenie, zo súťaže  neodchádzali smutné, ale naopak,  motivované trénovať do ďalších súťaží. Veď nie nadarmo sa hovorí, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Tešíme sa spolu s nimi. 

             Mgr. Daniela Labudiaková 

          • Prednáška o včelách na ročníkoch 1. - 4.

            Pre deti nie je ľahké nebáť sa hmyzu, najmä ak má na sebe žihadlá ako včely. Mali by sme sa týchto bzučiacich krások tak veľmi báť? Však včielky pre nás robia toľko!

            Sme veľmi radi, že k nám dňa 6.3. 2024 zavítal včelár, environmentalista Ing. Ivan Šustr zo Správy CHKO Horná Orava, ktorý porozprával našim mladším žiakom o veľmi pozoruhodnom a mimoriadne múdro organizovanom živote včielok. Žiakom prezentoval množstvo informácií, ktoré ich veľmi zaujali. Mali možnosť prezrieť si makrofotografie včiel a iného blanokrídleho hmyzu, rôzne vizuálne pomôcky, pozorovací úľ s plástmi, dymák a ochranné oblečenie pre včelára. Deti vždy poteší, keď môžu vidieť a dotknúť sa vecí, o ktorých sa učia.

            Ďakujeme Ing. Šustrovi za zaujímavú prednášku, ktorou nás obohatil o nové poznatky a určite aj mnohé deti priviedol k tomu, aby si obľúbili a chránili tento veľmi dôležitý živočíšny druh.

            Mgr. Marta Urbanová

          • Tak rozprávala moja babka...

            Dnes sme mali v základnej škole vzácnu návštevu. Navštívili nás babičky z našej obce, ktoré prišli našim prvákom a druhákom porozprávať, ako sa žilo kedysi. Rozprávali žiakom o svojom detstve, mladosti, tradíciách a spôsobe života v minulosti. Žiakov ich rozprávanie veľmi zaujalo a mali veľa otázok (napr. Ako ste chodili do školy? Akú ste mali tašku? Mali ste sánky?, ...) Na záver diskusie sa mohli žiaci s babičkami pohostiť na drobnom občerstvení, pri ktorom pokračovali ešte naďalej v spoločnom rozprávaní.

            Chceme sa veľmi pekne poďakovať babke Vnenčákovej a babke Pitákovej, ktoré prijali naše pozvanie. Ani na chvíľu nezaváhali sa stretnúť so žiakmi našej školy a podelili sa o svoje životné príbehy. Babičkám prajeme veľa zdravia a Božieho požehnania.

            kolektív učiteľov

          • HVIEZDOSLAVOV   KUBÍN

            Hviezdoslavov Kubín je súťažná prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe detských recitačných kolektívov a divadiel poézie. V tomto školskom  roku 2023/2024 sa koná už 69. ročník súťaže.

            V školskom roku 2023/2024 sa  6.marca 2024 uskutočnilo školského kolo súťaže HVIEZDOSLAVOV KUBÍN , školského kola zúčastnilo  29 žiakov, ktorí súťažili v kategóriách:

            II. kategória 5. - 6. ročník a III. kategória 7. -9. ročník.

            Umiestnenie:

                                                               PRÓZA

            II. kategória 5. - 6. ročník                                   III. kategória 7. -9. ročník

            1. Olívia GRACÍKOVÁ                                        1. Vanesa GENZOROVÁ

            2. Angelika PINDIAKOVÁ                                   2. Timea TARČÁKOVÁ                                 

            3. Michal STRNÁL                                              3. Sebastián JURITKA

                                                     

                                                               POÉZIA

            II. kategória 5. - 6. ročník                                  III. kategória 7. -9. ročník

            1.Tamara TROPEKOVÁ                                     1. Zoja JAŠŠÁKOVÁ

            2.Sebastián HUBER                                           2. Štefan KOŇARČÍK

            3.Nela MACHAJDOVÁ                                       3. Viktória HURÁKOVÁ

             

            Súťažiaci:

             

            5.A  Patrik KOŠÚT                                           6.B  Olívia GRACÍKOVÁ

                   Juliana MARLENGOVÁ                                    Samanta KOČKOVÁ   

                   Paulína VORČÁKOVÁ                                      Nela MACHAJDOVÁ    

            5.B Sebastián HUBER                                             Nela  TARČÁKOVÁ

                   Michal STRNÁL                                                Tamara  TROPEKOVÁ                      

                   Olívia ZOŠŠÁKOVÁ                               7.C    Štefan  KOŇARČÍK   

                   Ráchel ZOŠŠÁKOVÁ                                       Sebastián  JURITKA 

            5.C Timotej GNIDA                                                  Timea  TARČÁKOVÁ                      

                    Diana HALKOVÁ                                             Stela CHROMČÁKOVÁ   

                    Eliáš MARLENGA                                  8.B    Janka RUSNÁKOVÁ          

                    Aneta NEVEDELOVÁ                            9.A     Vanesa GENZOROVÁ

            6.A  Andreas PACHINGER                                      Eva VORČÁKOVÁ

                   Liliana    PILARČÍKOVÁ                        9.B      Zoja JAŠŠÁKOVÁ

                    Angelika PINDIAKOVÁ                                    Viktória HURÁKOVÁ                                                 

                   Šimon VORČÁK  

             

            Víťazom srdečne blahoželáme, všetkým zúčastneným recitátorom ďakujeme a prajeme im mnoho úspechov v zdokonaľovaní svojho umeleckého prednesu.

            PaedDr. Viera Rusnáková

             

          • VÝZVA: VRÁŤME  KNIHY DO ŠKÔL

            Milí žiaci,

            dávame Vám do pozornosti čitateľskú súťaž – VRÁŤME KNIHY DO ŠKÔL. V centre pozornosti dvanásteho ročníka projektu Vráťme knihy do škôl je motivovať deti k čítaniu kníh. Novinkou aktuálneho ročníka je súťaž v písaní mikropoviedok. Súťaž je určená je pre materské, základná a stredné školy na celom Slovensku.

            Čítanie kníh otvára dvere do nekonečných svetov plných dobrodružstiev, tajomstiev a vedomostí. Každá stránka knižky ponúka príležitosť stať sa časťou príbehu, objavovať nové krajiny a stretnúť fascinujúce postavy.

            Písanie poviedok je úžasná cesta, na ktorej môžete objavovať sami seba a rozvíjať svoju kreativitu. Pri písaní zažiješ radostné okamihy, keď sa tvoje postavy a príbehy začnú samostatne formovať a žiť vlastným životom.

            Ako na to: stačí si prečítať ľubovoľnú knihu a napísať o nej krátky referát v rozsahu maximálne dve strany. Čitateľ má objasniť, prečo si vybral práve túto knihu a čo mu dielo prinieslo. Škôlkari nakreslia obrázok s pomocou učiteľa či rodiča. Žiaci I. stupňa základných škôl môžu poslať buď text, obrázok alebo oboje. V súťaži sa neposudzuje literárna kvalita príspevkov, dôležité je čítať. Z doručených príspevkov sa víťazi pre jednotlivé kategórie určujú žrebovaním. Novinkou aktuálneho ročníka je súťaž v písaní mikropoviedok. Tie majú mať rozsah jednu až dve normostrany.

            Uzávierka súťaže je 1.4.2024

             PaedDr. Viera Rusnáková

          • ČITATEĽSKÝ  MARATÓN – ČÍTAJME SI  2024

            Linka detskej istoty organizuje už 15. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónuktorý je tento rok realizovaný s významnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.

            Projekt vznikol v roku 2008 s cieľom pritiahnuť k čítaniu viac detí a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. Čítanie patrí medzi aktivity, ktoré podporujú rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka, pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť v ohraničenom čase na identifikovanie sa s postavami, ponúka chvíle intimity. Dáva možnosť naberať množstvo informácií, inšpirácií, vedomostí, porozumieť pojmom.

            V našej ZŠ sa čitateľský maratón – Čítajme si 2024 – sa uskutoční 18. marca 2024.

            PaedDr. Viera Rusnáková

          • MAREC  MESIAC  KNIHY

            Mesiac MAREC si spájame predovšetkým so začiatkom jari – začínajú kvitnúť prvé jarné kvety, dni sa postupne predlžujú a noci krátia. Nastáva zmena teplôt – postupne pribúda teplejších jarných a slnečných dní a tých chladnejších ubúda. Marec je však spojený s ešte jednou významnou oblasťou nášho života, a to so vzdelávaním. Je to mesiac knihy. Známy svetový pedagóg, jazykovedec, humanista, filozof a politik Ján Amos Komenský raz povedal: „ Nemilovať knihy, znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom“. Ľudia už odpradávna vedeli, že vzdelávanie je kľúčom ku všetkému – k múdrosti, úspechu, priateľstvu, práci.

            Prešiel dlhý rok a opäť tu máme  31-dňový sviatok čitateľov a knihomoľov. Mesiac knihy vstúpil do ďalšieho ročníka a až do konca marca nám bude pripomínať prínos čítania a úlohu kníh v našom živote aj v živote celej spoločnosti.

            Čítanie bolo dlhé roky výsadou bohatej a vzdelanej vrstvy obyvateľstva. Situácia sa začala meniť až v 19. storočí, kedy sa vo viacerých európskych krajinách kládol dôraz na výučbu a s tým spojenú podporu čítania. V 20. storočí sa jeho význam ešte zvýšil a mnohé štáty mu začali robiť osvetu rôznymi spôsobmi. Jedným z nich bolo práve vyhlásenie marca za mesiac knihy.

            Mesiac MAREC sa spája s knihami už niekoľko desaťročí. Oficiálne sa stal mesiacom knihy v roku 1955, odkedy sa táto tradícia buduje a vytrvalo podporuje každý rok.

            Vyhlásenie marca za mesiac knihy v roku 1955 sa spájalo aj so vzdaním pocty osobe Mateja Hrebendu. Prvý jarný mesiac bol obdobím, kedy sa jedna z kľúčových osobností slovenskej literatúry 19. storočia narodila aj umrela.

            Matej Hrebenda získal zásluhy za viaceré aktivity súvisiace s literatúrou. Do slovenských aj československých dejín sa zapísal najmä ako spisovateľ a kníhkupec. Okrem písania poézie sa výraznou mierou podieľal na šírení českých a slovenských kníh aj na šírení osvety o význame čítania. Jeho vzťah ku knihám neochladol ani po strate zraku

            Na M. Hrebendu a jeho obrovský prínos pre českú a slovenskú literatúru budeme spomínať aj počas tohtoročného marca. Pri príležitosti mesiaca knihy prebehne v celej krajine niekoľko podujatí. Zopár sa ich uskutoční aj v knižniciach, ktorých názov nesie meno tejto významnej osobnosti. Príkladom je Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote zriadená v roku 1991. S jeho menom sa takisto spája Knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Pomenovanie po gemerskom rodákovi nesie aj názov gymnázia v Hnúšti. V meste sa už vyše 20 rokov organizuje poeticko-prozaická súťaž Hrebendova kapsa.

             

             

            Projekt č.7 - MsBitunkova.sk

             

             

            Aktivity:

            1. ČAROVNÝ SVET ROZPRÁVOK  (5.ročník) 12.03.2024
            2. STRETNUTIE S EZOPOM (6.ročník) 19.03.2024
            3. MÔJ LITERÁRNY HRDINA (7.ročník)
            4. KNIŽNÍ DETEKTÍVI (8. ročník)
            5. PO STOPÁCH HISTÓRIE (9. ročník)
            6. ŠKOLSKÉ KOLO – HVIEZDOSLAVOV  KUBÍN (5. - 9. roč. prednes poézie a prózy, 6.03.2023)
            7. HODINY  LITERATÚRY V ŠKOLSKEJ  KNIŽNICI (5. - 9. roč.)
            8. ČITATEĽSKÝ  MARATÓN  Č9TAJME SI  (LDI  18.3.2024)
            9. ČÍTAME  PRE   RADOSŤ (5.A,6.A, 7.C,8.C)
            10. BESEDA SO SPISOVATEĽOM -J.M. SLOVÍK –( 6.roč. 21.03.2024)

             

            PaedDr. Viera Rusnáková